theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

EKO-TEKA | NOC BIBLIOTEK

Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze zaprasza w sobotę 1 października od godz. 15.00 do swojej siedziby głównej przy ul. T. Kościuszki 4 na serię warsztatów i wydarzeń pod nazwą EKO-TEKA
Wydarzenie to odbywa się jednocześnie w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której w tym roku przyświeca hasło „To musi się powieść”.

W programie:
15.00 Kino familijne „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – pierwsza tajemnica”
16.30 Warsztaty tworzenia żywych obrazów z mchu i porostów
17.30 Sąsiedzka wymiana roślin doniczkowych
18.00 Ekopoetyckie spotkanie autorskie i warsztaty z pisarką Urszulą Honek
20.00 Dźwięki gongów i mis – koncert relaksacyjny
Szwedzki film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – pierwsza tajemnica”
(reż. J. Bornebusch) z 2018 roku, to familijny film przygodowy o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci stworzonych przez Martina Widmarka (tekst) i Helenę Willis (ilustracje) pod tytułem „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Książki z tej serii można wypożyczyć również w naszej bibliotece. Na festiwalu Kino Dzieci 2018 film ten otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Projekcja filmu jest możliwa dzięki Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizatorowi Nocy Bibliotek.
Warsztaty tworzenia żywych obrazów z mchu i porostów poprowadzi Karolina Jefmańska – animatorka kultury, na co dzień związana z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury.
„Wszystko co leśne, związane z Ziemią, jest moja miłością. Lubię też kreować małe światy, stąd pomysł na tworzenie leśnych obrazów czy fascynacja ekosystemami w szkle. Z tej pasji powstało kilka projektów edukacyjnych, warsztaty dla dzieci oraz zielona ściana w korytarzu WOK na terenie Starej Kopalni, którą zrobiłam własnoręcznie. To największy „mchowy obraz”, jaki do tej pory zrobiłam i jestem z niego dumna” – mówi o sobie Karolina Jefmańska.
Sąsiedzka wymiana roślin doniczkowych jest wspólną inicjatywą biblioteki i grupy Zielona Kamienna Góra , która wesprze nas w stworzeniu zielonego azylu w bibliotece. Ogromnie zachęcamy wszystkich miłośników roślin do wspólnego przesadzania, dzielenia się szczepkami, sadzonkami, doniczkami i doświadczeniem w opiece nad roślinami.
O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie i warsztaty z Urszulą Honek – pisarką, autorką wierszy i prozy. Zadebiutowała w 2015 roku tomikiem „Sporysz”, jej najnowszą książką jest zbiór opowiadań „Białe noce” (Wydawnictwo Czarne) – uznany dość zgodnie za jeden z najciekawszych debiutów prozatorskich 2022 roku. Honek jest laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. „Debiut prozatorski Urszuli Honek nie jest zbiorem opowiadań, jak się wydawać może, ale fabułą pociętą na stopklatki i spójną niczym dokument. Łączy w sobie piękno z brutalnym realizmem. Niektóre postaci przemknęły tu z wierszy poetki, gdzie ich życie mieści się w kilku linijkach tekstu. W prozie mogą się porozpychać, co czynią z tkliwą powściągliwością” – napisała o „Białych nocach” Dorota Wodecka.
Na zakończenie dnia chcemy zabrać uczestników w kojącą i relaksującą podróż przy pomocy gongów, mis tybetańskich i różnych innych instrumentów. Przewodnikami podczas tej podróży będzie trio Kacper, Agata i Karolina Jefmańscy.
A tak opowiadają o tym, co nas czeka:
„Ludzie wschodu wierzą, że swoje korzenie mamy w dźwiękach. Z dźwięku powstał świat. Dlatego dla naszego dobrego samopoczucia ważna jest harmonia. Dźwięki gongów i mis tybetańskich możemy nie tylko usłyszeć, ale też odczuć poprzez drgania w ciele. Dzięki odpowiednim częstotliwościom korzystnie oddziałują one na umysł. To forma masażu wewnątrzkomórkowego i naturalny sposób, by poczuć odprężenie.”.
Warto zabrać ze sobą karimatę, koc lub poduszkę – wszystko co sprawi, że będziecie mogli położyć się wygodnie, zamknąć oczy i wsłuchać w kojące dźwięki.
Seria warsztatów i wydarzeń pod nazwą EKO-TEKA jest częścią realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną projektu „Nasze TU i TERAZ w Kamiennej Górze” realizowanego w ramach programu BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
MBP w Kamiennej Górze pozyskała na jego realizację w latach 2022-2023 dofinansowanie w wysokości 123 800,- zł.
Szczegółowych informacji na temat EKO-TEKI udzieli jej pomysłodawczyni i koordynatorka projektu – Marcelina Halaś (e-mail: marcelina.halas@umkg.pl, tel. 660 428 032).
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze
Partnerzy: Miasto Kamienna Góra, Zielona Kamienna Góra , Centrum Edukacji Obywatelskiej (Noc Bibliotek)
Udostępnij:
Kategoria:Aktualności
Poprzedni
Zakończenie wakacji 2022
Następny
Weź udział w badaniu na temat Twojej biblioteki!

0 Comment

LEAVE A REPLY

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://biblioteka.kamiennagora.pl 300 0
Skip to content