theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Spotkanie z Martinem Ryšavým i Anną Wanik

Spotkań z literaturą czeską w naszej bibliotece w tym roku ciąg dalszy. Już w czwartek 5 października przyjadą do nas Martin Ryšavý i tłumaczka jego powieści “Wracz” Anna Wanik. Wyjątkowo zapraszamy na godz. 18.00, bo goście nie zdążą do nas wcześniej dojechać.😁
Martin Ryšavý jest absolwentem biologii i scenopisarstwa, obecnie wykłada na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (FAMU). Nakręcił kilkanaście filmów dokumentalnych. Przychylność krytyki literackiej i sympatię czytelników przyniosła mu dwutomowa powieść Cesty na Sibiř (Podróż na Syberię, 2008), a podtrzymał Vrač (Wracz, 2011). Obie książki uhonorowano najważniejszą nagrodą literacką w Czechach – Magnesia Litera.
Głównym bohaterem powieści “Wracz” jest rosyjski dziwak, były reżyser, który pracował w licznych lokalnych i eksperymentalnych teatrach, a obecnie jest dyspozytorem moskiewskich służb komunalnych. Jego „życiową inscenizacją” staje się oczyszczający potok słów, nieprzerwany tragikomiczny monolog o absurdzie, który w Rosji trwale reżyseruje ludzkie losy. O książce tej Andrzej Stasiuk napisał: „świetny sposób jak ominąć embargo na Rosję – przez Czechy. Zajebiste!”.
Serdecznie zapraszamy.🫶
Udostępnij:
Kategoria:Aktualności
Poprzedni
#Poetyzowane – Zaproszenie na spacer performatywny
Następny
Biblioteczny Rozkład Jazdy – Październik

0 Comment

LEAVE A REPLY

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://biblioteka.kamiennagora.pl 300 0
Skip to content